DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

SPORTOVNÍ KLUB ČSV & SPOL.

Zkouška vytrvalosti psa

 

 

 

Zkouška vytrvalosti psa je zkouškou určenou speciálně pro československé vlčáky (ačkoliv i jiná plemena mají své vytrvalostní zkoušky, které se ovšem liší pravidly) a jejím cílem je prověřit jednu ze základních vlastnostní ČSV - vytrvalost. 

Zkouška vytrvalosti psa má tři stupně jež se liší délkou trasy, kterou musí pes uběhnout:

  • ZVP 1 - 40km
  • ZVP 2 - 70km
  • ZVP 3 - 100km

Psovod (majitel nebo kdokoliv jiný, ochotný zkoušku se psem absolvovat :)) jede se psem na kole. Trasa je volena tak, aby byla pokud možno po rovině a tak jí zvládli i méně sportovní psovodi. Zároveň je možné aby se psovodi střídali. Pes ovšem musí uběhnout celou trasu sám a po svých. Je možné zkoušku absolvovat pouze s jedním psem (tzn. že nemůžete běžet se dvěma nebo více najednou). Každý stupeň má daný časový limit, za který musí pes určenou trasu překonat. Podle zaběhnutého času se navíc určují známky - výborně, velmi dobře, dobře. 

Limity:

  • ZVP 1 - do 3:20 výborný, do 3:40 velmi dobrý, do 4:00 dobrý, nad 4:00 nesplnil
  • ZVP 2 - do 5:50 výborný, do 6:20 velmi dobrý, do 7:00 dobrý, nad 7:00 nesplnil
  • ZVP 3 - do 8:20 výborný, do 9:10 velmi dobrý, do 10:00 dobrý, nad 10:00 nesplnil

Na zkoušku vytrvalosti psa nepotřebujete žádné zvláštní vybavení, kromě kola samozřejmě :) Pes může mít postroj nebo obyčejný obojek a můžete ho vést na canicrossové šňůře nebo na vodítku. Zakázané jsou pouze ostnaté nebo stahovací obojky nebo jiné pomůcky, kterými byste chtěli psa k běhu nutit násilím. 

V současné době se v Čechách zkouška vytrvalosti psa nepořádá (i když je snaha o její obnovení) a zájemci o složení zkoušky se musí vydat na Slovensko. Zde probíhá zkouška dvakrát ročně (jaro, podzim) a to buď v Šamoríně (nedaleko Bratislavy) nebo v Trebišově (východní Slovensko, pouze ZVP1). Více o vytrvalostní zkoušce najdete na stránkách Klubu chovatelů ČSV SK. Pravidla, podmínky a řády najdete zde a zde.

 

Proč je zkouška vytrvalosti psa (ZVP/SVP) podmínkou členství v SK-ČSV?

Domníváme se, že vytrvalost a odolnost jsou jedny z hlavních vlastností československého vlčáka (byl to i jeden z hlavních důvodů pokusu křížení vlka a psa) a je velmi důležité tuto vlastnost u něj zachovávat. Na Slovensku je úspěšné složení vytrvalostní zkoušky podmínkou chovnosti psa. V ČR tato zkouška není požadována, což se nám jeví jako chyba :) Proto se snažíme tuto zkoušku "popularizovat" tímto stylem a přispívat tak svým dílem k udržování skvělých vlastností československého vlčáka. Ono uběhnout 5km canicross dokáže prakticky jakýkoliv pes, ale vytrvale klusat u kola deset hodin a sto kilometrů, to je opravdu specialitou ČSV a mělo by to tak zůstat. Neradi bychom se dočkali dne, kdy budeme mít krásné výstavní a výborně cvičící (nic proti výstavám a výcviku, taky se jich zúčastňujeme) vlky, kteří neuběhnout deset kilometrů u kola :) A když zkoušku vytrvalosti nepožaduje KCHČSV, požadujeme jí aspoň my :)))